Igor Mazepa
Founder and CEO
 

Ігор Мазепа: На Україну чекає великий інвестиційний бум

Ігор Мазепа, інвестиційний банкір, Генеральний директор та засновник компанії Concorde Capital, розповів у інтерв’ю виданню Ліга про те, коли варто чекати на інвестиційний бум в Україні, які з його інвестпроектів приносять найбільше прибутку, та які ще амбітні цілі він планує втілити у життя.

Про «вартість»  Конкорду, мільярд за monobank та довгоочікуваних IPO  

- Чому Ігоря Мазепи немає в українському списку Forbes?

- Не знаю. Може бути три пояснення. Перше - я офігенно розумний, але у мене нічого не виходить, друге - все виходить, але цього ніхто не помічає, третє - методики оцінки не зовсім реальні. Але взагалі, я думаю, що список Forbes - це не те, що варте моєї уваги.

- А що прямо зараз знаходиться у вашому фокусі? 

- Щойно був на наглядовій раді «Кривий Ріг Цемент», увечері приїжджає один західний банк, завтра їдемо до Східної України подивитися потенційний проект. Вранці повернувся з Кам'янець-Подільського, там відчайдушні хлопці стрибали з парашутом, я з ними тусив.

- Що за західний банк - прицінюються до фінансових активів в Україні?  

- Іноземних інвесторів, які сюди приїжджають, стало більше. Сподіваюся ми станемо піонерами в сенсі залучення до України західних інвестицій.

-Банки в Україні представляють інтерес для іноземних покупців? 

- Традиційні? Жодного. Зараз ера початку їх кінця, необанки і крипта дуже швидко це все замінять. Питання в готовності змінюватися. У нас є проект, на який ми дивимося. В Польщі, в нього залучений один великий західний банк. Так от ми у себе тут приймаємо рішення просто за столом, за 15 хвилин, а їм на те ж саме потрібні довгі місяці. Такий підхід давно нікого не цікавить.

- Ви вірите у вартість monobank в мільярд доларів? 

- Я особисто знаю людей, які могли б заплатити такі гроші. Я схильний погодитися з “мільярд плюс”, але питання, чи захочуть акціонери продати бізнес за таку ціну. Не впевнений, що захочуть.

- Чому?

- Це питання до них. Але взагалі останнім часом я відзначив, що бізнесмени, яким пропонують операцію з продажу їх бізнесу, відповідають на це зустрічним питанням “а що я потім робитиму з грошима?”.

- Всередині України є інвестори, котрі могли б потягнути операцію на мільярд?  

- Не думаю. Поки і іноземних мало на такі цифри. Ще два роки тому я б не повірив навіть в тікети за операціями в $150-$200 млн - таким був поріг відсікання для інвестицій до України. Зараз він збільшився, та і грошей в світі дуже багато. Ми в ConcordeCapitalсамі готували операції на мільярд, наприклад, в роздрібній торгівлі, але вони, на жаль, поки не склеїлися.

- Говорять, ви готуєте декілька компаній до IPO на українському ринку - це так? 

- Так, але поки що це не зовсім предметні розмови. Хоча, я думаю, що через декілька років вихід на IPO в Україні буде робочою історією для локального бізнесу. Причому тут він отримуватиме набагато вищі мультиплікатори, ніж на західних біржах, де все, що пов'язане з Україною зазвичай котирується з дисконтом.

- ФК Верес, який ви вивели на IPO навесні, з тих пір встиг вийти в Прем'єра-лігу - акціонери клубу запрацювали на зростанні ціни акцій у зв'язку з цим?

- Точно не втратили. Клуб однозначно стоїть більше, ніж коли він грав в Першій лізі.

- Скільки коштує Concorde Capital

- Складно сказати. Якщо зібрати в сумі всі оцінки, то декілька сотень мільйонів доларів. 

- Наскільки це успішна компанія, на ваш погляд?

– Ми якраз закінчуємо аудит. Заздалегідь всі наші інвестиції за останні п'ять років дали прибутковість 50% річних.

Про інвестиції Ігоря Мазепи та прибутки олігархів

- Добробут – це той інвестпроект, котрий генерує найбільший дохід?

 - Залежить від того, про що ми говоримо - про капіталізацію си про дивіденди. Добробут вимагає багато капіталу, тому ми реінвестували прибуток. А ось заміська нерухомість типу Гудлайф або SHELEST - це вже проекти, які приносять великі дивіденди. На цьому ринку зараз бум.

- Скільки потрібно вкласти і скільки можна заробити? 

- Вкласти - $5-10 млн в кожен проект. Умовно, ти вкладаєш десяточку зараз, щоб за наступних років п'ять витягнути, скажімо, $50 млн. Ми, до речі, почали залучати в ці проекти приватних інвесторів. Можна купити частину заміської інфраструктури, здати в управління і мати 5-10% прибутковості в доларах в рік.

- Це лише Київ або перспектива є і в інших регіонах?

- Напевно є, але ми її не розуміємо.

– За скільки зараз можна продати Добробут? 

- Це відносна історія. Якщо спрогнозувати, що нинішнім акціонерам запропонують $200 млн, думаю, вони погодяться. Але через два роки така сума - це вже не аргумент. Ми цілимося в капіталізацію в $500 млн приблизно через 4 роки.

- Як ви це рахуєте?

- У нас буде десь $90-100 млн EBITDA (прибуток до оподаткування, - Ред), десь $150 млн боргу. З врахуванням мультиплікатора, допустимий, 8 або 10 (коефіцієнт, який показує співвідношення ринкової вартості компанії і різних показників її роботи, наприклад мультиплікатор P/e або price to earnings - ціна до прибутку, - Ред.), ми якраз вийдемо на півмільярда капіталізації.

- Чому ви думаєте, що мультиплікатор складе 8-10, а не менше? 

- Нещодавно було розміщення російської медичної компанії з мультиплікатором 14. Це підсанкційний ринок, сегмент, котрий зростає на 5% на рік. Якби він зростав на 40-50%, як Добробут, мультиплікатор був би, напевно, 18-20. Я виходжу з 10, якщо поділити на два, це щоб в космос не відлетіти.

- Ви не думаєте, що в Україні цей ринок обмежений визначеним колом споживачів? 

- Ринок і до карантину, і після оцінювався у $8 млрд. Він зав'язаний на зростанні добробуту людей - чим краще живуть люди, тим більше вони витрачають на кінотеатри, магазини і, у тому числі, медицину.

- Скільки зараз Добробут генерує прибутки? 

- З урахуванням запуску оновленої клініки на місці клініки «Борис» (на Позняках у Києві), буде декілька десятків мільйонів доларів. І зростатиме.

- За рахунок чого? 

- Ми вже фактично монополісти в самому ласому місті - Києві. Найбільш об'єктивний показник - 60% клієнтів страхових компаній прямують саме в Добробут. Хоча ми далеко не найдешевші в столиці, а страховикам чим дешевше, тим краще. Тепер йдемо до “великого Києва”: Ірпінь, Бровари і так далі. Зростання - за рахунок збільшення середнього чека, економії на масштабах, коли тобі потрібно нести менше адмінкостів. Відповідно, зростає маржа. Наступний крок – вся Україна.

- Торік ви розповідали про вибухове зростання Makeup.ua під час карантину. Тренд зберігся?

- Через два роки ця компанія коштуватиме мільярд доларів. До речі, це єдина в Україні компанія з онлайн-рітейла, в якої вийшло мультиплікувати модель в Європі.

- У вас міноритарна доля. Чи є амбіція стати впливовішим акціонером?

- Подивимося. Якщо інші акціонери продаватимуть. Поки я не бачу від них такого бажання.

- У що ще з онлайн-бізнесів бачите резон інвестувати?

 - Гадаю, освіта - це наступна сфера після медицини, в якій на українському ринку зариті мільярди доларів. Поки оцінюємо потенціал. Але освіта точно стала одним з бенефіціарів ковідного часу.

- Інвестиції в криптовалютний стартап - це бізнес?

- У нас є декілька інвестицій в технологічні компанії. Але якщо сказати м'яко, там є дуже великий ризик.

- Скільки ви вкладаєте в такі проекти?

 - Кожна інвестиція – порядку декількох сотень тисяч доларів.

- У вас є декілька промислових проектів: видобуток газу, бурштин, цементний завод. Що з цього можна вважати хорошим бізнесом, а що - краще продати?

- Напевно, якщо за газовий бізнес запропонують $50 млн - продамо. Не запропонують - розвиватимемо. Є переконання, що там знаходиться 15 млрд кубів газу. З такими цінами - і, думаю, вони залишатимуться високими, навіть якщо не $700/тис. куб.м., то $400 – дає гарну маржу.

- Яка частка чорного ринку в бурштиновому бізнесі? 

-  Менше 50% - вона істотно скоротилася за останній час. Це одна з небагатьох речей, за яку я можу похвалити владу. 

- Скільки плануєте “забрати” з видобутку бурштину?

– Мільйонів 20. У нас є виробнича програма на три роки. Вклали порядку $5 млн.

- Гральний бізнес теж в теорії повинен поступово відбіляться. Це цікаво для інвесторів? 

- З того, що я чув на ринку, цікаво - казино в готелях високого рівня. Там інвестори йдуть вище за припущення фінансових моделей. З онлайном поки не квапляться. Як розповідають, якщо раніше треба було просто платити ментам, то тепер потрібно купити ліцензію, заплатити податки, але потім все одно платити ментам.

- Медіа - цікава історія з точки зору бізнесу?

- Я вважаю, що ні. Інвестори дивляться як: вклав долар, забрав два. Так от “забрав два” - це дуже сумнівна історія про медіа. А вкласти долар, подовбатися, отримати купу головного болю і забрати 1,05 - це, напевно, не зовсім про інвестиції.

- Як себе зараз відчувають головні власники медіа в країні - олігархи. Ахметов, Коломойський, Пінчук?

- Метінвест цього року заробить мільярдів шість доларів EBITDA і розподілить своїм власникам не менше мільярда доларів дивідентів. Ось вам і відповідь, як себе відчуває Ахметов. Другий бенефіціар неймовірно високих цін на commodities (товарні ринки: продукція металургії, нафтогаз, продовольство, - Ред.) - напевно, Жеваго. Пінчук і Коломойський зі своїми феросплавнимі історіями - наступні. Словом, ті хто був багатим зараз став ще багатшим.

Про світову еконміку та українську владу

- Як ви зараз оцінюєте ситуацію в економіці?

- На мою думку, зараз щось схоже на 2006 рік. Попереду нас чекає великий інвестиційний бум.

 - Минулого разу після 2006-го настав 2008-й.

– Тоді проблема була в надмірних ризиках у фінансовій системі. Надувалися кульки, які швидко лопнули. Зараз банківський сектор, багато в чому завдяки регулювальникам, які інколи занадто стараються, повністю здоровий і наповнений грошима.

-  Політичні процеси в Україні можуть перешкодити цьому буму? 

- Ні В світі стільки грошей, що бум станеться всупереч тому, що відбувається з українською владою.

- А що відбувається?

-  У нас ще ніколи не було президента з такими великими повноваженнями, ніколи не було такого пересічного уряду, коли люди зі своєю думкою не приживаються, а пересічні виконавці відповідно приймають неяскраві рішення.

- Великому бізнесу зараз потрібно товаришувати з владою? 

- В цьому сенсі зараз не так просто зрозуміти, що у влади на думці. Якщо раніше, умовний банкір знав, що він може вкрасти гроші з банку і розумів, з ким потрібно домовитися, щоб його не чіпали, то зараз з цим складніше. Це не означає, що цього не може статися, але у нечесного бізнесмена стали більше ризиків.

Розповів Ігор Мазепа у інтерв’ю для видання «Ліга».

Джерело: інтерв’ю Ігоря Мазепи видання Ліга для https://finance.liga.net/ekonomika/interview/igor-mazepa-esche-ne-bylo-prezidenta-s-takimi-polnomochiyami-i-takogo-bezlikogo-kabmina?fbclid=IwAR1KVDai4IU63khZBqFxV2wb5bUwXKRwPGzFDiopMsFYTOwyVvO5CvScbsA